Popularizační přednášky

Někteří členové katedry natočili své popularizační přednášky. Videa můžete najít na této stránkce.

Noc vědců 2023

 V pátek 6. října se celá Přírodovědecká fakulta zahalila do tajemného hávu a vydala na obdiv malý i velkým návštěvníků Noci vědců svá tajemství. Tajemná pracovna matematika Epsilóna nalákala spoustu zvědavců, kteří ovšem na svou zvědavost doplatili a byli v pracovně uvězněni. Pouze několika málo vyvoleným se podařilo rozluštit zašifrované nápovědy a uniknout tak s plnými kapsami zlatých mincí. Zkrátka nepřišli ani ti, kteří se neodvážili nahlédnout za zamčené dveře pracovny. Kouzelné obrázky neboli stereografy dokázali bavit rodiče i jejich ratolesti na dlouhou dobu a jen málo z nich nenašlo tajemství ukryté uvnitř. Poslední tajemství ukrýval tajuplný hrad, který se nacházel na konci náhodné procházky.

Za hladký průběh, přípravu celé akce a neutuchající nadšení patří velký dík celému realizačnímu týmu ve složení Adéla Vybíralová, Ivana Vojtášková, Hana Tomaidesová, Michaela Michalcová a David Vranešic.  Moc děkuji, byli jste úžasní! 

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

Přírodovědný jarmark 2023

V pátek 16. 6. 2023 otevřela Přírodovědecká fakulta opět své brány pro všechny malé i velké nadšence pro vědu. Tématem letošního ročníku bylo Příroda slaví! Právě letos fakulta oslaví 70. let od svého založení, což si samozřejmě zaslouží pořádnou oslavu, u které jsme nemohli chybět! Náš stánek Matematika - Počítáme s tebou připravil pro své návštěvníky cestu ze pokladem ukrytým v zakódované truhle. Jen těm nejšikovnějším se podařilo prolomit šifru a získat sladkou odměnu.

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

Noc vědců 2022

Ani my jsme s naším stánkem Matematika počítá všemi smysly! nechyběli u již tradiční Noci vědců, která proběhla 30. září. První nedočkavé zájemce o vědu jsme přivítali již v 17:00 a s posledními jsme se loučili až úderem půlnočních zvonů. Akce se těšila nebývale velkého zájmu a společně s malými i velkými nadšenci pro vědu jsme prověřili všechny smysly. A co bylo v letošní vědecké nabídce? Anička Jurišicová se svou neuronovou sítí ukázala všem návštěvníkům, jak se stát Mozartem snadno a rychle a jak děsivé strojové učení může být. Bára Trlicová a Vojta Asszonyi zkrotili rozvlněné vlny pomocí Fourierovy transformace a ukázali její praktické využití nejen v jedné ale dokonce ve dvou dimenzích. No a protože matematiky není nikdy dost, tak k protáhnutí mysli i těla tu byl Matyáš Kovařík s úlohou obchodního cestujícího, která opět sklidila velký úspěch i malých i velkých návštěvníků. Pod obrovským náporem návštěvníků jsme sice společnou fotku nezvládli, ale i přesto všem čtyřem hrdinům patří VELKÉ DÍKY! Byli jste skvělí! Nám nezbývá než se zase těšit na příští rok. 

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

 

Přírodovědný jarmark 2022

V pátek 17. 6. 2022 se uskutečnil Přírodovědecký jarmark a náš již tradiční stánek Matematika – počítáme s tebou! samozřejmě nemohl chybět. Letošní ročník se nesl v duchu oslav vědy. Tak jsme slavili všemi smysly. Problém obchodního cestujícího, optické klamy, hmatové úlohy a vyklepávání rytmu potrápili malé i velké návštěvníky. 

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

Noc vědců 2021

V pátek 24. 9. 2021 bylo na fakultě opět rušno. Poklidný páteční večer rozvířila NOC VĚDCŮ, jejímž tématem pro letošní ročník byl ČAS. Do akce se zapojil i náš stánek Matematika – počítáme s tebou! 

Pouze hrstce statečných se podařilo v průběhu večera dohnat čas a uniknout z uzamčené pracovny šíleného a vychytralého matematika Epsilóna. Při čekání na znovuotevření brány únikové místnosti si naši soutěžící mohli vyzkoušet i naši vlastní aplikaci na rozpoznání písma a geometrických tvarů, která sklidila ohromný úspěch u malých i velkých návštěvníků. Na ty, kteří stále ještě nebyli matematikou dostatečně nabaženi, čekal nelehký problém obchodního cestujícího.

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

Veletrh vědy a výzkumu 2019

Již tradičně se naše katedra účastnila popularizační akce Veletrh vědy a výzkumu. Letošní výzvou bylo zachránit planetu, proto jsme se i my pustili do záchrany ohrožených živočichů pomocí klasifikačního stromu, šetřili jsme palivo při řešení problému obchodního cestujícího, optimalizovali problém batohu a poslali sněhovou vánici Kochových vloček na severní pól.

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

 

Noc vědců 2018

V pátek 5. 10. 2018 bylo na fakultě rušno. Noc vědců přilákala obrovské množství zájemců i k našemu stánku Matematika - Počítáme s Tebou.

Všem, kteří se prolouskali jednotlivými stanovišti a úspěšně vyřešili zadané úkoly, byl postupně odhalen tajný kód k zámku od truhly s pokladem. Zájem předčil naše očekávání a poprvé za dob pořádání akce zela naše truhla o půlnoci prázdnotou. Ti, kteří si troufli na exit game, byli zamčeni v pracovně šíleného matematika. Dostat se ven tentokrát nebylo vůbec snadné a podařilo se to jen hrstce týmů. Ostatní si tak možná stále lámou hlavu nad cestovatelskými plány matematika Epsilóna...

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

Noc vědců 2017

Dne 6. 10. 2017 proběhla na Přf UP v Olomouci Noc vědců. Vše to vypuklo v šest hodin večer a končilo se až po půlnoci. I naše katedra tam měla svůj stáneček Matematika - Počítáme s tebou!.

Ti nejmenší návštěvníci se již tradičně pokoušeli otevřít truhlu s pokladem. Pro ty větší účastníky jsme měli připravenu novinku v podobě možnosti zkusit si únikovou hru. Našli se odvážlivci, co přijali tu výzvu, prošli všemi nástrahami únikové místnosti šíleného matematika Epsilóna a nakonec i unikli.

Podrobnější informace, fotogalerii a video najdete zde.

 

Veletrh vědy a výzkumu 2017

V pátek 16. 6. 2017 se konal další ročník akce Veletrh vědy a výzkumu, což je jedna z největších populárně vědeckých akcí v regionu.

Do akce se již tradičně zapojila i Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky. Kromě již klasického řešení drobných logických úloh, měli účastnící na stánku katedry i možnost změřit své síly v různých matematických soutěžích a hrách. Pro ty účastníky veletrhu, kteří se nebojí výzev a chtějí si vyzkoušet něco nového, jsme připravili úplnou novinku: Únikovou místnost matematika Epsilóna.

Více najdete zde.

Noc vědců 2016

Poslední zářijovou noc se Přírodovědecká fakulta UP opět otevřela veřejnosti a přivítala zájemce o vědu v rámci Noci vědců. Hrdě můžeme oznámit, že katedra matematické analýzy a aplikací matematiky u toho nechyběla. Ve spolupráci s našimi studenty jsme pro malé i velké účastníky této populární akce připravili hned tři lákavé možnosti, jak se pobavit a u toho se i něco naučit. Zájem ze strany návštěvníků byl veliký, davy malých i velkých zaplavily náš stánek a organizátoři sklízeli samou chválu :-).

Děkujeme Viktorii Nesrstové, Hanušovi Hanečkovi, Kateřině Zelinkové, Janě Radové, Lukášovi Konopkovi a Veronice Římalové, kteří do celé akce šli s obdivuhodným nadšením, podíleli se na přípravě i realizaci a přinesli návštěvníkům tuto noc plnou zážitků. Podrobnější informace, fotogalerii a video najdete zde.

 

Veletrh vědy a výzkumu 2016

Ve dnech 24. - 25. června 2016 se v prostorách Přírodovědecké fakulty a Pevnosti poznání konal 15. ročník Veletrhu vědy a výzkumu. Letošní ročník s názvem "Pulzujeme pro vědu" se konal s cílem strhnout k zápalu pro vědu snad všechny věkové kategorie. Jeden ze stánků obsadila také naše katedra. Letos jsme společně s návštěvníky vytvářeli Pythágorův fraktálový strom a zamýšleli se nad fungováním přírody. Více najdete zde.

 

Veletrh vědy a výzkumu 2015

Ve dnech 19. a 20. června se v prostorách a okolí Přírodovědecké fakulty a Korunní pevnůstky konal Veletrh vědy a výzkumu, jedna z největších populárně vědeckých akcí v regionu. Letošní ročník s názvem "Uděláme vám v tom jasno!" mířil na všechny věkové kategorie s cílem zbořit mýty o neatraktivnosti nejen přírodních, ale i humanitních oborů.

Jeden z interaktivních stánků obsadila také naše katedra. Proniknout do světa statistiky a přesvědčit se, že nemusí být vůbec nudná, mohli návštěvníci při tvoření velkého histogramu. Více najdete zde.

 

Veletrh vědy a výzkumu 2014

Ve dnech 20. a 21. června 2014 se v budově Přírodovědecké fakulty a v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci pořádal tradiční Veletrh vědy a výzkumu.

Také naše katedra se zůčastnila této akce a zájemci se zde mimo jiné mohli zapojit do tvorby našeho "největšího olomouckého fraktálu". Více se dozvíte zde.