Pravidelné semináře

Seminář z diferenciálních rovnic

JČMF Olomouc a Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky zvou na pravidelné semináře z diferenciálních rovnic. Program a podrobnější informace o programu na zimní semestr 2016/2017 najdete zde.

 

Seminář z aplikované statistiky

JČMF Olomouc a katedra matematické analýzy a aplikací matematiky zvou na seminář z aplikované statistiky, jehož program najdete zde.
V rámci semináře z aplikované statistiky proběhne v pátek 23. 9. 2016 přednáška Bayesian estimation of the orthogonal decomposition of a contingency table, kterou přednese Prof. Dr. Juan José Egozcue (Universitat Polytecnica de Catalunya, Barcelona). V pátek 21. 10. 2016 od 10.30 se na učebně 5.066 uskuteční přednáška Osm důvodů, proč se bát klasické statistiky, kterou přednese Dr. Tomáš Furst. V pátek 11. 11. 2016 od 10.30 se na učebně 5.066 uskuteční přednáška Difuzní procesy a jejich aplikace, kterou přednese Dr. Ondřej Pokora z Masarykovy univerzity v Brně. V pátek 2.12. se od 10.30 na učebně 5.066 uskuteční další přednáška s názvem Život biostatistika na ÚMTM, kterou přednese Mgr. J. Vrbková (ÚMTM LF UP Olomouc).

 

Bayesovský seminář

Již tradičně bude v úterý 13.15 u nás na katedře probíhat Bayesovský seminář.
Během posledních několika let jste jistě zaznamenali tři zásadní tektonické pohyby ve vědeckém světě:

  • Raketový start metod strojového učení,
  • skutečný nástup dlouho slibované 'Complexity science'
  • a předevšim plíživou Bayesovskou kontrarevoluci,

která s oběma předchozími směry významně souvisí a představuje jejich teoretický rámec.
Bayesovské metody v kombinaci s machine learning rychle vytlačují poslední zbytky klasické statistiky z bitevního pole.
Je tedy na čase vyhlásit program 'Back2Bayesics'!
Úterni seminář bude proto věnovan pečlivému a pomalému úvodu k Bayesovským metodám, který bude přístupný všem studentům a zájemcům z oblasti přírodních, technických i společenských věd.
První přednáška (20. 9. 2016) s názvem 'Cesta do pekel' bude věnována smutnému popisu špatných incentiv a nevhodné (Fisherovské) inference, které způsobily, že vetšina dnes publikovaných vědeckých výsledků v oblasti měkkých přirodních věd a medicíny obsahuje falešné positivní (a tudíž nereplikovatelné) výsledky.
Druhá přednáška (27. 9. 2016) s názvem 'Osm důvodu proč nedělat klasickou statistiku' představí přehled potíží, do kterých se lze v praxi dostat používáním klasických statistických metod.
Následující přednášky se pokusí problémy představené v prvních dvou lekcích postupně jednou pro vždy odstranit důsledným používáním spravné, tedy Bayesovské inference.