Technologická platforma KMA
Technologická platforma KMA (TP KMA) je mostem mezi naší katedrou a světem firem. Vznikla s cílem umožnit efektivní propojení akademické sféry s potřebami průmyslové praxe a od svého založení ji úspěšně vede zástupkyně vedoucího katedry pro spolupráci s průmyslem a rozvoj, doc. RNDr. Jitka Machalová, Ph.D., MBA. Tým sestávající z akademiků i talentovaných studentů tak pod hlavičkou TP KMA může prostřednictvím smluvního výzkumu nabídnout odborné služby v oblasti matematického modelování a analýzy dat široké veřejnosti. O aktivitách platformy nedávno informoval Žurnál Online a článek o naší spolupráci s průmyslem vzbudil zájem také u předních českých zpravodajských médií, jako jsou Seznam.cz či Novinky.cz, která jej dále sdílela
Foto: Aktuální tým Technologické platformy KMA – akademici a studenti (duben 2025)
V současnou chvíli Technologická platforma KMA úspěšně rozvíjí spolupráci s následujícími společnostmi:
Bellmer Czech s.r.o.
Firma Bellmer převzala původní provoz firmy Papcel v Litovli. Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky se společností Bellmer spolupracuje na vývoji plně automatizované linky na přípravu škrobu pro papírenský průmysl z recyklovaného sběrového papíru.
ELDIS Pardubice, s.r.o
S předním českým výrobcem aktivních radarových systémů ELDIS se naše katedra podílí na zlepšování metod detekce objektů ve vzdušném prostoru. Vizí průmyslově-technologické skupiny Czechoslovak Group (CSG), jíž je společnost ELDIS členem, je lepší a bezpečnější svět. Věříme, že spolupráce s naší katedrou CSG k tomuto cíli posune.
Mubea s.r.o.
Při spolupráci s firmou Mubea cílí katedra matematické analýzy a aplikací matematiky na zásadní zefektivnění kontroly procesu kontinuálního svařování. Jde především o úlohu automatické analýzy obrazových dat. Mubea je německá rodinná firma s více než stoletou tradicí, která produkuje klíčové díly pro přední automobilové značky po celém světě.
OEZ s.r.o.
Na poli elektrotechniky spolupracuje naše katedra s členem nadnárodní skupiny Siemens, společností OEZ, jež je komplexním výrobcem a vývojářem produktů a poskytovatelem služeb v oblasti jištění elektrických obvodů a zařízení nízkého napětí. Naše vzájemná spolupráce směřuje na optimalizační úlohu s poměrně velkými ambicemi – optimalizace toku výroby v celé výrobní hale pro jističe a pojistkové systémy.
ON SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC, s.r.o.
Společnost onsemi CZ je technologický lídr, který se specializuje na vývoj a výrobu polovodičů a čipů. Naše katedra s onsemi spolupracuje na problému optimálního řízení procesu výroby čipů. Spolupráce s firmou probíhá i na úrovni studia, jelikož onsemi nabízí pro naše studenty témata závěrečných prací, stáže a stipendijní programy.
PLASTIKA a.s.
Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky má co nabídnout také firmám, které se zabývají zpracováním plastů. Se společností PLASTIKA v Kroměříži spolupracujeme již několik let a máme za sebou úspěšné řešení projektu automatizace výroby, který byl podpořen Technologickou agenturou České republiky. V rámci tohoto projektu jsme vyvinuli kolaborativního učícího se softwarového robota, který v reálném čase detekuje anomálie v procesních datech. Spolupráce s firmou PLASTIKA probíhá na několika projektech i po úspěšném dokončení grantu.
Správa železnic, státní organizace
Naše katedra úspěšně spolupracuje i se státními firmami. Se správcem české železniční cesty pracujeme na systému detekce kořenové příčiny zpoždění u osobních vlaků. Jedná se o zajímavou úlohu diagnostiky procesu, který je definován na diskrétním grafu.
Škoda Auto a.s.
Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky spolupracuje s firmou Škoda Auto a vyvíjí aktivity směřující k vzájemné podpoře transferu technologií a vědomostí v oblastech vzdělávání a dále v oblasti vědeckého a aplikovaného výzkumu pro automobilový průmysl, zvláště se zaměřením na aktuální strategická témata. Součástí spolupráce je i informování studentů o kariérních možnostech ve společnosti Škoda Auto a.s.
TENZOVÁHY, s.r.o.
TENZOVÁHY jsou malou společností, která se specializuje na vážení vozidel za jízdy. Za svoji třicetiletou historii dodala firma stovky statických i dynamických vah nejen na tuzemský trh. S naší katedrou se společnost pokouší zásadně inovovat proces vážení vozidel tak, že k údajům vyčteným ze samotných vah budou dodána data z obrazové analýzy kamerového záznamu jedoucího vozidla, která umožní skutečnou hmotnost vozidla odhadnout mnohem přesněji.
Zatím ve výčtu firem nejste? A není to škoda? V případě zájmu o navázání spolupráce či více informací, jak konkrétně bychom mohli pomoci právě Vám, neváhejte kontaktovat zástupkyni vedoucího katedry pro spolupráci s průmyslem a rozvoj doc. RNDr. Jitku Machalovou, Ph.D., MBA (email: jitka.machalova@upol.cz) nebo tajemnici katedry pro průmyslové záležitosti, Mgr. Julii de Sousa, Ph.D. (email: julie.jeronimodesousa@upol.cz).