Nacházíte se v sekci: Věda, výzkum, projekty » Popularizace

Popularizační přednášky

Někteří členové katedry natočili své popularizační přednášky. Videa můžete najít na této stránkce.

Noc vědců 2021

V pátek 24.9.2021 bylo na fakultě opět rušno. Poklidný páteční večer rozvířila NOC VĚDCŮ, jejímž tématem pro letošní ročník byl ČAS. Do akce se zapojil i náš stánek Matematika - počítáme s tebou!

Pouze hrstce statečných se podařilo v průběhu večera dohnat čas a uniknout z uzamčené pracovny šíleného a vychytralého matematika Epsilóna. Při čekání na znovuotevření brány únikové místnosti si naši soutěžící mohli vyzkoušet i naši vlastní aplikaci na rozpoznání písma a geometrických tvarů, která sklidila ohromný úspěch u malých i velkých návštěvníků. Na ty, kteří stále ještě nebyli matematikou dostatečně nabaženi, čekal nelehký problém obchodního cestujícího.

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

Veletrh vědy a výzkumu 2019

Již tradičně se naše katedra účastnila popularizační akce Veletrh vědy a výzkumu. Letošní výzvou bylo zachránit planetu, proto jsme se i my pustili do záchrany ohrožených živočichů pomocí klasifikačního stromu, šetřili jsme palivo při řešení problému obchodního cestujícího, optimalizovali problém batohu a poslali sněhovou vánici Kochových vloček na severní pól.

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

Noc vědců 2018

V pátek 5. 10. 2018 bylo na fakultě rušno. Noc vědců přilákala obrovské množství zájemců i k našemu stánku Matematika - Počítáme s Tebou.

Všem, kteří se prolouskali jednotlivými stanovišti a úspěšně vyřešili zadané úkoly, byl postupně odhalen tajný kód k zámku od truhly s pokladem. Zájem předčil naše očekávání a poprvé za dob pořádání akce zela naše truhla o půlnoci prázdnotou. Ti, kteří si troufli na exit game, byli zamčeni v pracovně šíleného matematika. Dostat se ven tentokrát nebylo vůbec snadné a podařilo se to jen hrstce týmů. Ostatní si tak možná stále lámou hlavu nad cestovatelskými plány matematika Epsilóna...

Podrobnější informace a fotogalerii najdete zde.

Noc vědců 2017

Dne 6. 10. 2017 proběhla na Přf UP v Olomouci Noc vědců. Vše to vypuklo v šest hodin večer a končilo se až po půlnoci. I naše katedra tam měla svůj stáneček Matematika - Počítáme s tebou!.

Ti nejmenší návštěvníci se již tradičně pokoušeli otevřít truhlu s pokladem. Pro ty větší účastníky jsme měli připravenu novinku v podobě možnosti zkusit si únikovou hru. Našli se odvážlivci, co přijali tu výzvu, prošli všemi nástrahami únikové místnosti šíleného matematika Epsilóna a nakonec i unikli.

Podrobnější informace, fotogalerii a video najdete zde.

Veletrh vědy a výzkumu 2017

V pátek 16. 6. 2017 se konal další ročník akce Veletrh vědy a výzkumu, což je jedna z největších populárně vědeckých akcí v regionu.

Do akce se již tradičně zapojila i Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky. Kromě již klasického řešení drobných logických úloh, měli účastnící na stánku katedry i možnost změřit své síly v různých matematických soutěžích a hrách. Pro ty účastníky veletrhu, kteří se nebojí výzev a chtějí si vyzkoušet něco nového, jsme připravili úplnou novinku: Únikovou místnost matematika Epsilóna.

Více najdete zde.

Noc vědců 2016

Poslední zářijovou noc se Přírodovědecká fakulta UP opět otevřela veřejnosti a přivítala zájemce o vědu v rámci Noci vědců. Hrdě můžeme oznámit, že katedra matematické analýzy a aplikací matematiky u toho nechyběla. Ve spolupráci s našimi studenty jsme pro malé i velké účastníky této populární akce připravili hned tři lákavé možnosti, jak se pobavit a u toho se i něco naučit. Zájem ze strany návštěvníků byl veliký, davy malých i velkých zaplavily náš stánek a organizátoři sklízeli samou chválu :-).

Děkujeme Viktorii Nesrstové, Hanušovi Hanečkovi, Kateřině Zelinkové, Janě Radové, Lukášovi Konopkovi a Veronice Římalové, kteří do celé akce šli s obdivuhodným nadšením, podíleli se na přípravě i realizaci a přinesli návštěvníkům tuto noc plnou zážitků. Podrobnější informace, fotogalerii a video najdete zde.

Veletrh vědy a výzkumu 2016

Ve dnech 24. - 25. června 2016 se v prostorách Přírodovědecké fakulty a Pevnosti poznání konal 15. ročník Veletrhu vědy a výzkumu. Letošní ročník s názvem "Pulzujeme pro vědu" se konal s cílem strhnout k zápalu pro vědu snad všechny věkové kategorie. Jeden ze stánků obsadila také naše katedra. Letos jsme společně s návštěvníky vytvářeli Pythágorův fraktálový strom a zamýšleli se nad fungováním přírody. Více najdete zde.

Veletrh vědy a výzkumu 2015

Ve dnech 19. a 20. června se v prostorách a okolí Přírodovědecké fakulty a Korunní pevnůstky konal Veletrh vědy a výzkumu, jedna z největších populárně vědeckých akcí v regionu. Letošní ročník s názvem "Uděláme vám v tom jasno!" mířil na všechny věkové kategorie s cílem zbořit mýty o neatraktivnosti nejen přírodních, ale i humanitních oborů.

Jeden z interaktivních stánků obsadila také naše katedra. Proniknout do světa statistiky a přesvědčit se, že nemusí být vůbec nudná, mohli návštěvníci při tvoření velkého histogramu. Více najdete zde.

Veletrh vědy a výzkumu 2014

Ve dnech 20. a 21. června 2014 se v budově Přírodovědecké fakulty a v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci pořádal tradiční Veletrh vědy a výzkumu.

Také naše katedra se zůčastnila této akce a zájemci se zde mimo jiné mohli zapojit do tvorby našeho "největšího olomouckého fraktálu". Více se dozvíte zde.


Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky, 17. listopadu 12, 771 46 Olomouc
Kudy k nám | Tel.:+420 585 634 602, E-mail: kmaam@upol.cz
tvorba webu Winternet